Pojem špinavé peníze máme spojen zpravidla s jejich původem. Ovšem, že jsou především bankovky skutečně špinavé, opotřebované a prolezlé bakteriemi, o tom je přesvědčena většina z dotázaných lidí v 15 evropských zemích.
Výsledky průzkumu
Společnost MasterCard Europe učinila v nedávné době průzkum mezi lidmi v 15 evropských zemích, ze kterého vyplynuly zajímavé názory. Špinavost bankovek je podle názoru respondentů větší, než madla u eskalátorů, tlačítka platebních terminálů a knihy ve veřejných knihovnách.
Celkem 83% Evropanů si také myslí, že bankovky obsahují velké množství bakterií a v porovnání s ostatními předměty každodenního použití je hotovost tím nejšpinavějším. Rozdíly ve vnímání této negativní stránky bankovek jsou jen velmi malé, a to mezi různými zeměmi napříč Evropou. Nejvíce však označují hotovost za špinavou Italové, ze kterých má tento názor 66 procent. Na opačném pólu jsou pak Finové, kterých je v posuzování špinavosti peněz jen 48%.
Jaká je skutečnost
Výše uvedený průzkum byl v letošním březnu doplněn o nezávislé šetření provedené vědci z Oxfordské university. Šetření odhalilo, že evropské bankovky obsahují průměrně přes 26 tisíc bakterií, přičemž na nejnovější a tudíž nejméně používané a tudíž ještě „čisté“ bankovce bylo nalezeno 2400 bakterií. Z toho vyplývá, že představy a názory Evropanů na špinavost bankovek nejsou opravdu bezdůvodné. Například eurobankovky, které byly testovány, měly na sobě v průměru 11 tisíc bakterií, což znamená vzhledem k počtu patogenních organizmů dostatečné množství k přenosu infekcí.
Vědci z university v Oxfordu testovali 25 různých bankovek z osmi různých měn. Z každé bylo odebráno deset samostatných stěrů. Nejvíce bakterií bylo identifikováno na bankovkách dánské koruny, na které bylo 40 266 bakterií.